Komputer Świat wtóruje Niebezpiecznikowi: Supergrosz.pl wykorzystywany przez oszustów zaciągających pożyczki na publicznie dostępne dane.

Publikacja komputerswiat.pl to opis publikacji z niebezpiecznik.pl. Publikacje dotyczą procederu brania pożyczek bez weryfikacji tożsamości.

Jak to bez weryfikacji tożsamości?

Kluczem jest czek GIRO. Umożliwia wzięcie pożyczki bez konta bankowego. Weryfikacja tożsamości wprawdzie jest ale korzystając z ‘kolekcjonerskiego dowodu osobistego’ z łatwością udaje się oszustom przejść weryfikację na poczcie.

Na stronach firm oferujących takie dowody dowiadujemy się, że jest to bezpieczne, dane klientów są od razu kasowane. Nie pozostaje ślad, który mogły by wykorzystać ograny ścigania.

Np. tu: https://dokumenciki.net/dowod-osobisty-kolekcjonerski/

Publikacje dotyczą Suppergrosz.pl (recenzja, strona www).

Supergrosz oraz AASA Polska

Nie tylko Supergrosz umożliwia wzięcie pożyczki w taki sposób. Jest również AASA Polska (recenzja).

Supergrosz odpowiada tak (pożyczkodawcą jest faktycznie firma AIQLabs) ustami rzecznika Alektum:

Alektum współpracuje z kilkoma podmiotami udzielającymi pożyczek na odległość z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Wszystkie te firmy mierzą się z tym samym problemem dotyczącym weryfikacji klientów. W stosunku do wierzytelności AIQLABS nie zauważyliśmy nic niezwykłego. Ilość wyłudzeń, czy podejrzeń wyłudzeń, o których nam wiadomo jest na takim samym poziomie jak u w sprawach innych naszych kontrahentów z tej branży. Biorąc pod uwagę stosunek ilości odkupionych od AIQLABS wierzytelności do wierzytelności, które zostały zgłoszone jako wyłudzenie, jest to decydowanie mniej niż 1%. Z posiadanego doświadczenia mogę powiedzieć, że nie jest to wiele, nie odbiega od liczby fraudów na portfelach bankowych jakie procesowaliśmy. Wydaje się, że model weryfikacji potencjalnych klientów przez AIQLABS działa całkiem dobrze. To nie oznacza jednak, że jest idealny i nie można go poprawić – napisał Szymon Mazur w e-mailu do Niebezpiecznika.

Także poniżej 1% udzielanych pożyczek przez tą platformę. Wydaje się mało ale jeśli np. 100 osób dziennie weźmie pożyczkę za pośrednictwem supergrosz.pl to w tej setce może być jedna pożyczka wyłudzona sprawiająca problem osobie, które tożsamość ukradziono.

Przez tydzień mamy mniej niż 7 osób, przez miesiąc mamy mniej niż 30 osób a rocznie mniej niż 365.

Mało? Absolutnie dużo.

Po co udostępnia się możliwość wzięcia pożyczki bez weryfikacji tożsamości w bezpieczny sposób przez konto bankowe?

Poza gratką dla oszustów jest to opcja dla osób z zajęciem komorniczym. Brak udziału konta pozwala im skutecznie ukrywać pożyczkę przez wierzycielami.

Czy to moralne? Nie. Czy to zgodne z prawem? Nie ponieważ 300§1 k.k.:

Art. 300. § 1. Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza
składniki swojego majątku, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Sprawę wyłudzeń pożyczek za pośrednictwem internetu opisuje również Policja

W publikacji:

https://gazeta.policja.pl/997/aktualne-wydanie/204506,Wyludzenia-pozyczekkredytow-BIK-i-BIG-niezbedne.html

całkowicie pominięto kwestię kolekcjonerskich dowodów osobistych. Co dziwne, opisane są tam metody, które mogą posłużyć jako instruktarz młodym adeptom takich procederów.

2 komentarze do “Komputer Świat wtóruje Niebezpiecznikowi: Supergrosz.pl wykorzystywany przez oszustów zaciągających pożyczki na publicznie dostępne dane.”

Dodaj komentarz