Pożyczka w 15 minut? – czy udzielamy.pl wprowadza w błąd?

Wcześniej pisałem jak udzielamy.pl podmienia dane ofert pożyczkowych na bardziej atrakcyjne. Dziś sprawdziłem wpis na ich blogu o pożyczkach w 15 minut.

Wpis pod adresem:

https://www.udzielamy.pl/blog/post/pozyczka-w-15-minut

Myśląc o pożyczce w 15 minut raczej mamy na myśli taki scenariusz:

  • siadamy do wypełniania wniosku – ok tego czasu nie liczymy
  • wysyłamy wniosek – włączamy stoper
  • otrzymujemy decyzję
  • otrzymujemy przelew – wyłączamy stoper

Narysowanie pożyczki w taki sposób, że jest ona dostępna już w 15 minut… ale stoper włączamy dopiero po wydaniu decyzji i zatrzymujemy na przelewie – jest to spore nadużycie. Dlaczego?

Dlatego, że:

primo: po otrzymaniu decyzji trzeba jeszcze umowę ‘podpisać’, będzie to na ogół polegać na akceptacji umowy, która otrzymamy na maila.

secondo: godziny pracy firmy pożyczkowej. Pominięto też, że we własnym banku kredyt często można dostać jeszcze szybciej niż w firmie pożyczkowej – ale wszystkie strony pożyczkowe to pomijają – taki standard chyba.

terzo: reklamowanie pożyczki jako tej w 15 minut odbijało się czkawką w postaci kar nakładanych przez UOKiK, np taka decyzja:

https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=14092

Ważne: przed akceptacją umowy, którą dostaje się po decyzji pozytywnej trzeba jeszcze tą umowę przeczytać. Te 15 minut może być realne ale jeśli umowy nie przeczytamy i od razu ją zaakceptujemy. Przeczytanie umowy i tym bardziej ze zrozumieniem oraz wszystkich załączonych dokumentów samo w sobie przekroczy najczęściej kwadrans.

Wprowadzanie w błąd?

Ogólniki pisane o pożyczkach w 15 minut to pikuś w porównaniu z danymi pokazywanymi przy reklamach parabanków. Traktował o tym pierwszy wpis o udzielamy.pl (link w pierwszym zdaniu).

Przypomnę:

Reklamy parabanków na udzielamy.pl wprowadzające w błąd

zacytuję przykład reprezentatywny (reklam jest więcej, w innych analogicznie):

Reprezentatywny przykład dla pożyczki udzielonej przez instytucję pożyczkową, na rzecz której Net Credit Sp. z o.o. świadczy usługę pośrednictwa kredytowego: Dla przykładowej pożyczki 1000 zł na 61 dni (Standardowe Warunki Spłaty): RRSO wynosi 513,59% (obliczone na dzień 29.05.2020); całkowita kwota pożyczki: 1000 zł; oprocentowanie zmienne w skali roku: 7.2%; całkowity koszt pożyczki: 160,80 zł, w tym: Prowizja 154,90 zł, Odsetki 5,90 zł; okres obowiązywania umowy: 61 dni; całkowita kwota do spłaty: 1160,80 zł.

Dlaczego to bzdura?

Okres obowiązywania umowy to 30 dni a nie 61, koszty takiej pożyczki na okres ponad 2x dłuższy były by ponad 2x większe ale tu się podaje koszty za 30 dni i RRSO za 30 dni 513,59%.

Analogicznie jest w pozostałych przypadkach. Dodano też, że RRSO obliczono na dzień 29 maja 2020 – ponad rok temu. Wpis jest z 22 lutego 2021 roku.

Na innych stronach ta sama firma pisze co innego

Inny serwis tego samego właściciela Adepto sp. z o. o. superloans.pl tak pisze o udzielamy.pl:

Okres kredytowania to od 1 do 30 dni.

źródło: https://www.superloans.pl/chwilowki/chwilowka-udzielamy

pozyczkaportal.pl nieco lepiej podeszło do tematy 15 minut w udzielamy:

Jeżeli tożsamość została potwierdzona, to pieniądze zostaną bezzwłocznie wypłacone. Czas przelewu na konto wynosi już od 15 minut.

źródło: https://pozyczkaportal.pl/pozyczki/udzielamypl/

Samo potwierdzenie tożsamości to nie powód na przelew, trzeba umowę zaakceptować. Ale ważne, że napisano ‘od 15 minut’ czyli od 15 minut wzwyż – nie w 15 minut.

ciekawe opinie ma czerwona-skarbonka.pl:

Opinie na temat Udzielamy.pl pozwalają nam dowiedzieć się, że konsumenci na ogół są usatysfakcjonowani elastyczną ofertą tej firmy.

źródło: https://www.czerwona-skarbonka.pl/udzielamy-pl-opinie/

To właściwie jest esencja tego jakie opinie są o tej firmie – żadnych opinia tam nie ma poza jednym komentarzem od #Grześki:

Pierwsza darmowa spłacona, wszystko przebiegło sprawnie

Nic to nie mówi.

Reasumując

Jeśli ktoś daje gwarancję 15 minut na pożyczkę to ma coś za uszami – albo się nie zna i powtarza w kółko to co inni nazmyślanymi ale robi to celowo aby zachęcić klienta. W tym drugim przypadku należało by zawrzeć zastrzeżenie, że nie jest to oferta w rozumieniu prawa np:

Pokazane dane nie stanowią oferty kredytowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu cywilnego

Wszystkie portale z reklamami parabanków jak jeden mąż podają 15 minut – dlaczego tak naprawdę: ponieważ jest to slogan, wyszukiwany jako słowa kluczowe w Google i chodzi o wejścia na stronę. Informacja rzetelna odchodzi do lamusa.

Dodaj komentarz