Solcredit – pożyczka online z nielegalnym oprocentowaniem (solcredit.pl)?

To pośrednik promowany bardzo przez różne porównywarki pożyczek internetowych. Ma wysoką przyznawalność czyli skuteczność jest dobra. Ale to co podane jest na stronie solcredit.pl może budzić wątpliwości – jeśli ktoś czyta drobny druczek. Sprawdzam Solcredit.

Oprocentowanie RRSO

Jak widać na pierwszym obrazie maksymalne RRSO jest wskazane ponad 1000%, dokładnie 1009,58%.

Gdyby okres wynosił kilka dni – ok, takie RRSO jest możliwe ale tu podaje się przykład dla 51 dni.

adres strony Solcredit: https://www.solcredit.pl/

Dla przykładu coś w miarę podobnego z rynku ultra drogich pożyczek:

szybkagotowka.pl – okres 65 dni, RRSO 145% – jest 6,92 razy mniej, okres jest 1,25 razy dłuższy (zobacz wpis o certyfikacie)

zaplo.pl – okres 3 miesiące, RRSO 159,80% – jest 6,32 razy mniej, okres jest (przy założeniu 90 dni jako 3 miesiące) 1,74 razy dłuższy

Skąd tak wysokie RRSO? Niewiadomo.

ale… można sprawdzić coś bezpośredniego z pośród zwycięzców rankingu darmowych chwilówek i pożyczek pozabankowych:

Feniko – 0% na 61 dni do 2500 zł

lub

Vivus – 0% na 61 dni do 3000 zł

Więcej darmowych chwilówek na tak długi okres nie ma obecnie.

Z pozabankowych pożyczek na raty miesięczne można podpowiedzieć:

Hapipożyczki – od 8,94% – 113,56% na 6 – 24 miesiące do 10 000 zł

i parę innych z Rocket Rankingu pozabankowych (poza Supergrosz oraz AASA – jest drogo ale to dla klientów ze słabą zdolnością kredytową)

A co z innymi danymi?

Przykład reprezentatywny

Cytuje art. 8 punkt 2 ustawy o kredycie konsumenckim ze strony:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20111260715/U/D20110715Lj.pdf

2. Przy określaniu reprezentatywnego przykładu należy określić warunki umowy o kredyt konsumencki, na których kredytodawca lub pośrednik kredytowy spodziewa się zawrzeć co najmniej dwie trzecie umów danego rodzaju przy uwzględnieniu przez te umowy średniego okresu kredytowania, całkowitej kwoty kredytu i częstotliwości występowania na rynku umów danego rodzaju

Przykład reprezentatywny Solcredit nie jest stricte podany ale jest podany po prostu przykład:

Na przykład przy pożyczce w wysokości 1 260 zł z okresem spłaty 51 dni opłaty będą wynosiły 637,23 zł, całkowita kwota do spłaty wyniesie 1896,27 zł; RRSO 1,009.48%

Solcredit jest pośrednikiem kredytowym, właściwie to Fiizy Poland Sp. z o.o. Zarejestrowany jest pod numerem RPK031469 także określanie przykładu reprezentatywnego jest ustawowym obowiązkiem.

Warto też zwrócić uwagę na formę zapisu liczby z RRSO. Jest 1 – przecinek – 009 – kropka – 48. W Polsce separator dziesiętny to przecinek. Kropka jest używana jako separator dziesiętny w krajach:

Australia, Brunei, Botswana, Chiny, Dominikana, Filipiny, Gwatemala, Honduras, Hongkong, Indie, Irlandia, Izrael, Japonia, Kanada (wszystkie prowincje oprócz Québec), Korea (obie), Malezja, Meksyk, Nigeria, Nikaragua, Nowa Zelandia, Pakistan, Panama, Salwador, Singapur, Sri Lanka, Szwajcaria, Tajlandia, Tajwan, USA (łącznie z terytoriami stowarzyszonymi), Wielka Brytania

źródło: Wikipedia – https://pl.wikipedia.org/wiki/Separator_dziesi%C4%99tny

Świadomy konsument, który czyta #zanimpodpisze może być zmieszany.

Dziwnych liczb jest więcej…

Okres 5 ÷ 50 dni czy 51 dni a może 91 ÷ 120 dni?

Na froncie jest podane, że mamy tu pożyczki od 5 do 50 dni. Zdanie potem jest przykład dla 51 dni. Wchodząc przez przycisk ‘ZACZYNAJMY’:

przycisk 'zaczynajmy'

mamy początek kwestionariusza:

Wybór w kwestionariuszu od 91 do 120 dni

i możliwość wyboru tylko w zakresie okresu od 91 do 120 dni.

Bardzo dużo niezgodności na małym kawałku ekranu.

Ale to nie wszystko…

Samochwała w kącie stała i z liczydłem się zmagała

Czy 2% to większość? Czy jedna pięćdziesiąta to większość? Oczywiście, że nie. Pytałem retorycznie ponieważ w mojej opinii błędy wynikają z niedbalstwa o jakość informacji czyli ‘nic nie czytaj, wypełniaj wniosek!’:

Solcredit pomaga znaleźć najlepsze oferty kredytowe od większości instytucji pożyczkowych na rynku(…)

Nie ma listy partnerów, nie wiadomo kim są, co to za pożyczkodawcy ale:

Nasi klienci otrzymują natychmiast aż do 11 ofert pożyczkowych

i Print Screen:

11 ofert Solcredit

Do 11 ofert. Ok, różni pożyczkodawcy, różne warunki, trzeba dopasować do klienta to co się da według tego co sam klient chce.

Ale to jest jasne jak słońce w pełnym zaćmieniu.

Na początku klient w ogóle nie ma pojęcia co i jak, trzeba wypełnić wniosek i dopiero się dowie jak już przekaże dane osobowe. W mojej opinii to słabe podejście jak na zarejestrowanego pośrednika kredytowego.

Konkludując

Nie mówię, że Solcredit to zła opcja. Dla klienta pozabankowego bardzo ważna jest skuteczność. Ten zaprzeczyć nie można. Ale dla świadomego klienta ważna jest informacja. Tej totalnie brakuje.

Pomieszane okresy, nie wiadomo jakie są warunki. Nie wiadomo kto jest partnerem pośrednika, oprocentowanie RRSO podane jest całkiem nielegalne. Dla 51 dni nie może być 1000%. Realny procent to do ok 300%.

W mojej opinii największym problemem jest brak listy partnerów, nie można określić czy ryzykowne pożyczki też tam się znajdują – te z diabelskim oprocentowaniem ustawionym na ustawowe maksimum.

Dużą wadą jest brak widocznego od razu przykładu reprezentatywnego. Pośrednik powinien go ustalić na podstawie danych od partnerów i pokazać klientowi. Śmiało można powiedzieć, że 99% pośredników i bezpośrednich pożyczkodawców ten przykład pokazuje zanim wypełni się wniosek.

Dodaj komentarz